نفقه زن چقدر است؟ نکات مهم نفقه، تعریف و توضیحات کامل نفقه

نفقه زن چقدر است؟ نکات مهم نفقه، تعریف و توضیحات کامل نفقه

معنی لغت نَفَقه:

لغت نَفَقه به معنیِ هزینه، خرج، اخراجات، خرج هر روزه، خرجی، است. در لغتنامه عمید آمده است نَفَقَة اسم عربی و جمع آن نَفَقات  است و در فقه و حقوق آنچه صرف و خرج معیشت عیال و اولاد کنند و هزینۀ زندگی عیال و اولاد را نفقه می نامند.

تعریف نَفَقه:

نفقه تامین نیازهای زندگی زن از جمله انواع لباس و پوشاک، هزینه های پزشکی و دارو و درمان، اثاث خانه و خوراک که هر یک به صورت متعارف و در حدود شئونات زن و خانواده ایشان و عرف جامعه و وضعیت و توان مالی شوهر محاسبه می گردد.

تعریف نفقه بر اساس ماده ۱۱۰۷ قانون مدنی ایران

نفقه در قانون مدنی اینگونه تعریف شده است:

همه نیازهای متعارف و متناسب با وضعیت زن از قبیل مسکن، البسه، غذا، اثاث منزل و هزینه‌های درمانی و بهداشتی و خادم در صورت عادت یا احتیاج به واسطه نقصان یا مرض.

قانون مدنی ایران، ماده ۱۱۰۷

یکی از سوالاتی که زیاد مطرح می شود این است که آیا در ازدواج موقت به زن نفقه تعلق می گیرد؟ در پاسخ باید بگوییم نفقه برای ازدواج دائم است و در عقد موقت نفقه وجود نداشته فقط در صورتی که زوج و زوجه در این مورد توافق کرده باشند.

تمکین زن و ناشزه چیست؟

هر گاه زن به طور عام یا خاص از همسر تمکین ننماید عنوان ناشزه به او اطلاق می گردد و در نتیجه آن پرداخت نفقه از عهده همسر ساقط می گردد.

اثبات نفقه مبنی بر اینکه به زن تعلق میگیرد یا خیر برعهده شوهر است.

اگر زن دادخواست نفقه بدهد مرد ملزم به ارائه ادله ای محکمه پسند مبنی بر عدم تمکین زن خواهد بود. در صورتی که اثبات شود زن ناشزه است (تمکین نمی کند) نفقه او قطع خواهد شد و مرد می تواند ازدواج مجدد داشته باشد.

در چه صورتی به زن نفقه تعلق می گیرد؟

در قانون ایران زن باید موارد زیر را رعایت کند تا به او نفقه تعلق گیرد.

  1. زن تمکین عام داشته باشد: به این معنی که در امور زندگی از شوهر خود فرمانبرداری داشته باشد. به عنوان مثال در اقامتگاه دائمی شوهر ساکن شود و در خانه او زدنگی نماید. البته این در حالتی است که زوجین برای محل اقامت در زمان عقد شرطی به جز این نداشته باشند. مثلاً در سند ازدواج شرط نکرده باشند که محل اقامتشان در محل تولد زن باشد.
  2. زن تمکین خاص داشته باشد: به این معنی که روابط زناشویی بین زن و شوهر ایشان برقرار باشد.

چه مدت نفقه پرداخت نشود زن حق طلاق خواهد داشت؟

در صورتی که مرد 6 ماه به زن نفقه پرداخت نکند زن حق طلاق دارد.

اگر مرد نفقه پرداخت نکند زن می تواند حکم جلب مرد را بگیرد؟

در صورتی که زن شکایت کیفری ترک انفاق از مرد کرده باشد و مرد نیز نفقه را پرداخت نکند زن میتواند حکم جلب شوهر را بگیرد.

 

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.