تعریف مهریه و تفاوت مهرالمسمی و مهرالمثل و مهرالمتعه-موسسه حقوقی بین المللی حامی ایرانیان-وکیل-وکیل مشهد-مشاور خانواده-مشاوره ازدواج-طلاق-طلاق مشهد-مشاوره حقوقی-کیفری-دادگاه-مهریه-نفقه- طلاق توافقی-طلاق خلع-مهریه-دین-ممتازه-مهریه چیست-وکیل تهران-ازدواج آسان-وکالت-پرونده خانواده-بهترین وکیل مشهد-وکلای مشهد-همسرگزینی-همسرآینده-درباره ازدواج-بیشتر-بدانیم-نکات-مهریه-نکات ازدواج-مهرالمسمی-مهرالمتعمه-اصول ازدواج

تعریف مهریه و تفاوت مهرالمسمی و مهرالمثل و مهرالمتعه

به مقاله امتیاز دهید
5/5

تعریف مهریه

مهریه یا صداق به مالی که از نظر اقتصادی ارزش داشته باشد مرد به هنگام نکاح به همسر خود می پردازد مکلف به پرداخت آن است.

مهریه دینی است بر گردن مردان و مکلف به پرداخته مهریه زنان خود می باشند. تعیین مهریه به معنای قصد نکاح مرد است که امروزه نوعی حق طلاق برای زنان است. مهریه بر تمامی دیون زوج مقدم است و به محض مطالبه مهریه زوجه حال میشود و زوج ملزم به پرداخت است. در دوره ای تعداد زندانیان بابت مهریه به علت بالا بودن میزان مهریه که قادر به پرداخت آن نبودند بسیار زیاد بود و براساس قانون حمایت خانواده 1391 که در سال اسفند 1393 اجرایی شد، عدم پرداخت زوج از 110 سکه بیشتر موجب زندانی شدن زوج نمی شود.و با توافق طرفین و پرداخت به صورت اقساط زندانی شدن زوج حذف می شود.

مهریه در حقوق و فقه به سه دسته تقسیم میشود:

  1. مهرالمسمی
  2. مهرالمثل
  3. مهرالمتعه

مهرالمسمی چیست؟ 

به مهریه ای اطلاق میشود که طرفین قبل از عقد نکاح توافق کرده اند و محدودیتی برای آن تعیین نشده،  طبق ماده 1080 قانون مدنی در رابطه با تعیین مهر چنین آمده است :  

منوط به تراضی طرفین است و محدودیتی در این خصوص در قانون پیش‌بینی نشده‌است؛و مهر باید معلوم باشد تا حدی که جهالتی در آن نباشد.

قانون مدنی ایران، ماده 1080

شرایط مهر المسمی

  1. دارای ارزش مالی و اقتصادی باشد
  2. قابل تملک و نقل و انتقال باشد
  3. مشخص و معلوم باشد
  4. معین و تصریح شده باشد
  5. دارای منفعت عقلایی و مشروع باشد
  6. شوهر قدرت تسلیم مهریه را داشته باشد

مهرالمثل چیست؟

اگر در زمان انعقاد عقد نکاح راجع به مهریه توافق نشده یا اینکه مهریه نوعی تعیین گردیده که مطابق قانون نبوده، ولی عمل زناشوئی بین زوجین رخ داده‌ است، در این حالت براساس عرف و عادت محل و وضعیت خاص زوجه مهریه تعیین می‌گردد که به این نوع مهریه مهرالمثل می‌گویند.

حال آنکه نفقه زن چقدر است مساله دیگری است.

مهرالمتعه چیست؟

درعقد نکاحی که دائم باشد و مهریه تعیین نشود یا شرط عدم مهر شده باشد زوج به زوجه مطلقه خود که با او نزدیکی نکرده‌است مهریه‌ای بپردازد و این مهریه اصطلاحاً مهرالمتعه گفته می‌شود.

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.